George Rudolph McMahon

George Rudolph McMahon

Served during the following dates: 1976-11-08; 1978-04-24; 1979-04-23; 1982-09-27; 1986-04-21

MCMAHON, Q.C., HONOURABLE GEORGE RUDOLPH. lawyer and judge; b. 30 May 1929 in Kensington, son of Peter Andrew McMahon and Emma Ruth MacKay; m. 20 September 1957 Gertrude Marie Ferguson, and they had four children, Lorraine, Marie, Marshall, and Patrick; Roman Catholic.        McMahon, a Conservative, was first elected to the Legislative Assembly in a by-election held 8 November 1976 for 5th Prince. He was re-elected in the general elections of 1978, 1979, 1982, and 1986. He was defeated in the general election of 1974. On 3 May 1979, McMahon was appointed Minister of Highways and Minister of Industry and Commerce and in 1980 he was appointed Minister of Public Works. On 17 November 1981, he was appointed Minister of Justice and Attorney General. On 28 October 1982, he became Minister of Justice and Minister of Labour. McMahon was appointed Minister of Community and Cultural Affairs on 3 November 1983, as well as Minister of Justice and Attorney General. He resigned his seat on 5 June 1986 to accept a position on the provincial Supreme Court.        McMahon received his secondary school education at Kensington High School and King Edward High School in Vancouver. He attended St. Dunstan’s University and then law school at Dalhousie University. After graduating from Dalhousie in 1957, McMahon again returned to the Island, opening a private practice that year, which he maintained until 1979. He was a part-time Crown Prosecutor from 1959 to 1972. McMahon served on the board of directors of the Prince County Hospital and was a president of the Prince Edward Island Law Society.        Gertrude McMahon is the daughter of John Ferguson of Liverpool, Nova Scotia.

References: CPG 1986; ECO 1054/81, 842/83; WWPEI p 103; Guardian 14 June 1986. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?