Rose Marie MacDonald

Rose Marie MacDonald

Served during the following dates: 1988-07-11; 1989-05-29; 1993-03-29

MACDONALD, ROSE MARIE, cook, farmer, realtor, and civil servant; b. 3 July 1941 in Woodville Mills, daughter of Andrew and Mary MacLean; m. 27 February I960, Ronald D. MacDonald, and they had seven children, David, Robbie, Nancy, Kent, Gary, Mark, and Michael; Roman Catholic.        MacDonald, a Liberal, was first elected to the Legislative Assembly in a by-election held 11 July 1988 for 5th Kings. She was re-elected in the general elections of 1989 and 1993. She was defeated in the general election of 1996 in the new electoral district of Georgetown-Baldwin’s Road. From 1989 to 1993, MacDonald served as government Whip. She chaired the Standing Committee on Education and Community and Cultural Affairs, and the Standing Committee on Natural Resources and the Environment. MacDonald was a member of the Committee on Health and Social Services, and of the Special Intersessional Committee on Rules, Privileges and Private Bills. She also served on the Standing Committee on Justice, Health and Social Services, and chaired the Special Committee on the Legislative Reform Act in 1995.        MacDonald received her education at the Cardigan North School. In her career, she has worked as a professional cook, as an employee of the Bank of Montreal, and as an office clerk at Georgetown Seafood. MacDonald has also been a project manager in the Department of Consumer and Corporate Affairs, and has been employed at the Colville Manor in Souris. MacDonald and her husband have recently retired from the management of the family farm. She has recently retired from the realty firm Coldwell Banker Parker Realty. MacDonald has been a member of the Eastern Kings Advisory Board, the board of trustees of the Souris Hospital, and the Hospital Consultation Committee. She has served on the consultative committees of the Dundas and Souris schools and was a member of the Prince Edward Island 4- H Council and of the Island Community Theatre. MacDonald was recently appointed to the Board of Canada Mortgage and Housing Corporation. She is also a member of the Souris Hospital Foundation. Rose Marie MacDonald and her husband live in Little Pond, and enjoy breeding and racing harness race horses.        Ronald D. MacDonald was born on 1 May 1941 and is the son of Alex and Cecilia MacDonald. 

References: CPG 1989, 1996, 1998-1999; Guardian 23 March 1996, 1 November 1996. Guide to abbreviations

We currently do not have an image of this Member in the collection. Can you help?